Menu
texture
 

Past Lineups

28TH ANNUAL

APRIL 16 – 19, 2015 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULOCH

Jeff Austin Band, The Black Lillies, Sam Bush, Dailey & Vincent, Darlingside, The Defibulators, Hot Rize, Ray Wylie Hubbard, The Infamous Stringdusters, The Jitterbug Vipers, JOHNNYSWIM, Robert Earl Keen, Bill Kirchen, Pokey LaFarge, Lost Bayou Ramblers, The Mavericks, McCrary Sisters, JD McPherson, MilkDrive, Israel Nash, Youth Competition Winner Alexander Nobles, Chuck Prophet, Rising Appalachia, Bruce Robison & Kelly Willis, Roxy Roca, Lauren Shera, Jake Shimabukuro, Shinyribs, Langhorne Slim & the Law, Nora Jane Struthers and the Party Line, Wood & Wire

27TH ANNUAL

APRIL 10 – 13, 2014 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULOCH

Big Head Todd & the Monsters, The Black Lillies, Jeff Bridges & the Abiders, The Deadly Gentlemen,  The Devil Makes Three, Donna The Buffalo, Elephant Revival, Front Country, John Fullbright, Gaelic Storm, The Gibson Brothers, Humming House, Sarah Jarosz, Youth Competition Winner Katy Kirby, Lake Street Dive, Lily & Madeleine, Della Mae, The Del McCoury Band, Parker Millsap, North Mississippi Allstars, Tim O’Brien & Darrell Scott, Robert Randolph & the Family Band, Red Wine, Peter Rowan’s Twang an’ Groove, St. Paul & The Broken Bones, Bob Schneider, Shinyribs, Shovels & Rope, Dr. Ralph Stanley & His Clinch Mountain Boys, Wood & Wire

26TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2013 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Carolina Chocolate Drops; Dirtfoot, Jerry Douglas, Casey Driessen Singularity, The Dunwells, The Fred Eaglesmith Traveling Steam Show, Justin Townes Earle, Elephant Revival, Michael Franti, The Giving Tree Band, The Gourds, Green Mountain Grass, Terri Hendrix, The James Hunter Six, Lake Street Dive, Leftover Salmon, Lone Star Swing, Della Mae, The Del McCoury Band,  MilkDrive, Russell Moore & IIIrd Tyme Out, Steve Poltz, The Reivers, Rose’s Pawn Shop, Peter Rowan’s Twang an’ Groove, Bob Schneider, Martin Sexton, Son Volt, Wood & Wire, Kimberly Zielnicki featuring the Lost & Nameless Orchestra

25TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2012 SALT LICK PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Sam Baker, Audie Blaylock & Redline, The Blue Hit, The Bottle Rockets, Dale Ann Bradley, Marshall Crenshaw, Flounders without Eyes, Gaelic Storm, Greensky Bluegrass, JJ Grey & Mofro, Ha Ha Tonka, Iron & Wine, Jason Isbell & the 400 Unit, Sarah Jarosz, Eilen Jewell, Doyle Lawson & Quicksilver, Amos Lee, Lissie, Youth Competition Winner Grace London, James McMurtry, New Country Rehab, Pine Leaf Boys, Pyschograss (featuring Tony Trischka, David Grier, Todd Phillips, Joe Walsh, Darol Anger), Railroad Earth, Slim Richey’s Jitterbug Vipers, Bob Schneider, SHEL, Frank Solivan & Dirty Kitchen, Steep Canyon Rangers, Wheeler Brothers

24TH ANNUAL

APRIL 14 – 17, 2011 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

The Avett Brothers, Audie Blaylock & Redline, Band of Heathens, beatlegras, The Bridge, Elliott Brood, Sam Bush, Suzanna Choffel, Emmitt-Nershi Band, Foster & Lloyd, David Francey, Gaelic Storm, Jimmy Dale Gilmore with the Wronglers, The Gourds, Greensky Bluegrass, Green Mountain Grass, Terri Hendrix, The Hillbenders, Warren Hood & the Goods, Ruby Jane, Sonny Landreth, Jim Lauderdale, MilkDrive, Youth Competition Winners Sarah Mueller and Minnie & Ella Jordan, Tim O’Brien, Rose’s Pawn Shop, Jake Shimabukuro, Langhorne Slim & the Law, Sahara Smith, The Richard Thompson Electric Trio, Trampled by Turtles, The WayneBillies

23TH ANNUAL

APRIL 15 – 18, 2010 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

7 Walkers with Bill Kreutzmann, Band of Heathens, Bearfoot, Blue Highway, Brave Combo, Alison Brown Quartet, Elizabeth Cook, Dirtfoot, Fred Eaglesmith, Joe Ely, Alejandro Escovedo, Flounders Without Eyes, Ruthie Foster, John Fullbright, The Giving Tree Band, The Gourds, Green Mountain Grass, Patty Griffin, The Infamous Stringdusters, Ruby Jane, Jitterbug Vipers, Jimmy LaFave, Doyle Lawson & Quicksilver, The Lee Boys, Buddy Miller, New Monsoon, The Rockin’ Gospel Project, Peter Rowan Bluegrass Band, Mindy Smith, Solas, Special Consensus, The Travelin’ McCourys, The Trishas, The Wronglers

22ND ANNUAL

APRIL 16 – 19, 2009 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Dave Alvin & The Guilty Women, Beausoleil avec Micheal Doucet, The Belleville Outfit, Betty Soo, Blackie & The Rodeo Kings, Blue Highway, Bodeans, Marc Broussard, Hayes Carll, Fred Eaglesmith, The Fireants, Flounders Without Eyes, Flyin’ $ Bunkhouse Band, Julie Fowlis, The Gibson Brothers, The Gourds, Great American Taxi (with Vince Herman), Green Mountain Grass, The Greencards, Ray Wylie Hubbard, Sarah Jarosz,  Jitterbug Vipers, Robert Earl Keen, The Lee Boys, Lone Star Swing, The Lovell Sisters, Ben Mallott, Dan Navarro, New Monsoon, Onion Creek Crawdaddies, Jenny Reynolds, The Rockin’ Gospel Project, Spring Creek, Stonehoney, Travelin’ McCoury’s

21ST ANNUAL

APRIL 17 – 20, 2008 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Bearfoot, Beatlegras, Belleville Outfit, Blackie & The Rodeo Kings, Brave Combo, Pieta Brown, Cadillac Sky, JD Crowe & The New South, Emily Elbert, The Flyin’ $ Bunkhouse Band, Flounders Without Eyes, Eliza Gilkyson, Green Mountain Grass, David Grisman Bluegrass Experience, Terri Hendrix, The Infamous Stringdusters, Sarah Jarosz, Jitterbug Vipers, The Jones Family Singers, Bettye LaVette, Delbert McClinton, Charlie Musslewhite, New Monsoon, Slim Richey’s Monster Jazzgrass, The Rockin’ Gospel Project, Peter Rowan & Friends, Martin Sexton, Todd Snider, Ralph Stanley & The Clinch Mountain Boys, Marty Stuart & His Fabulous Superlatives, The Waybacks

20TH ANNUAL

APRIL 19 – 22, 2007 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Karen Abrahams, Big Sandy & Los Straitjackets, Sarah Borges & the Broken Singles, Sam Bush, Classical Grass, Slaid Cleaves, John Cowan Band, Iris DeMent, Groupo Fantasma, Flounders Without Eyes, Ruthie Foster, Robbie Fulks and Danny Barnes, Mary Gauthier, The Gospel Project, Green Mountain Grass, Honkeytonk Homeslice (feat. Bill Nershi), Sarah Jarosz, Jim Lauderdale, Samantha Miller, New Monsoon, Joan Osborne, Psychograss, Red Stick Ramblers, Slim Richey & Kat’s Meow (feat. Kat Edmonson), Peter Rowan, Darrell Scott, Slaves of Utopia

19TH ANNUAL

APRIL 20 – 23, 2006 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Alvin Crow and Special Guests, Eddie From Ohio, Kinky Friedman, Flounders Without Eyes, Susan Gibson & The Moving Parts, Grassy Knoll Boys, Green Mountain Grass, Terri Hendrix, Heybale, Erik Hokkanen, Sarah Jarosz, Lonestar Bluegrass Band, Marley’s Ghost, The Del McCoury Band, Monte Montgomery, New Monsoon, Slim Richey & Kat’s Meow (feat. Kat Edmonson), Rowan and Rice Quartet, Peter Rowan Skydancer Trio, Todd Snider, Chris Stuart & Backcountry, Chip Taylor & Carrie Rodriguez, Texas Swing Kings, Texas Tribute to the Music & Life of Vassar Clements, Uncle Earl; Abigail Washburn with Ben Sollee, The Waybacks, Keller Williams

18TH ANNUAL

APRIL 21 – 24, 2005 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Karen Abrahams, Austin Lounge Lizards, Back Porch Vipers, The Bills, Kasey Chambers, Cooper’s Uncle, CPR, Rodney Crowell, Daybreak, Eddie From Ohio, Bela Fleck Acoustic Trio, Flounders Without Eyes, Sarah Jarosz, Jimmy LaFave, Lone Star Bluegrass Band, New Monsoon, Railroad Earth, Reckless Kelly, The Red Stick Ramblers,  Slim Richey’s Dream Band with Leeann Atherton, Ashlee Rose, Special Consensus, Steep Canyon Rangers, Steppin’ In It, Texas Swing Kings, Two High String Band,

17TH ANNUAL

APRIL 15-18, 2004 AT SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Karen Abrahams, Blue Light Special, Bluegrass Journey (a documentary), Alison Brown, Stephen Bruton & Friends, Cadillac Sky, Vassar Clements, Cooper’s Uncle, The Del McCoury Band, The Gourds, The Greencards, David Grisman Quintet, Terri Hendrix with Lloyd Maines, Hot Rize with Bryan Sutton, The Isaacs-Bryant Kids, Sarah Jarosz, Libby Kirkpatrick, Leftover Salmon, Natalie MacMaster, Thomas Mapfumo, The Motet, Trish Murphy, Tim O’Brien, Open Road, Red Stick Ramblers, Peter Rowan’s Crucial Reggae, Danny Santos & the Bluegrass Vatos, South Austin Jug Band, Split Lip Rayfield, Two High String Band, Mike Williams

16TH ANNUAL

APRIL 17 – 20, 2003 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH

Alison Brown, Vassar Clements, Cooper’s Uncle, Del McCoury Band, Jerry Douglas Band, Fred Eaglesmith, Ruthie Foster, Tony Furtado Band, Purly Gates, Mary Gauthier, Good News Band, The Greencards, Patty Griffin, David Hamburger & Mike Grigoni, Caroline Herring, Shelly King, Blue Merle, Onion Creek Crawdaddies, Railroad Earth, Reel Time Travelers,  Slim Richey’s Dream Band, Peter Rowan, Shoal Creek Mudstompers, South Austin Jug Band, The Spurs of the Moment (feat. Sarah Jarosz), Two High String Band, Waybacks, Mike Williams, Yonder Mountain String Band

15TH ANNUAL

APRIL 19 – 21, 2002 SALT LICK BBQ PAVILION & CAMP BEN MCCULLOCH
Karen Abrahams & Reckless Abandon, the John Cowan Band with Vassar Clements, Del McCoury Band, Flounders without Eyes, Ruthie Foster, Tony Furtado Band, Terri Hendrix, Caroline Herring, Ryan Holladay, Bruce Hornsby, Jim Hurst & Missy Raines, Larry, Leftover Salmon, Monte Montgomery, Railroad Earth, Peter Rowan, Michelle Shocked, The Siekers, Darden Smith, Smokin’ Grass, South Austin Gospel Choir, South Austin Jug Band, The Special Consensus, Two High String Band, The Waybacks

14TH ANNUAL

APRIL 6 – 8, 2001 STONE MOUNTAIN EVENTS CENTER

Karen Abrahams & Reckless Abandon, Leeann Atherton, Batteries Not Included, Blueground Undergrass, Nickel Creek, Charlie Daniels Band, Flounders Without Eyes, The Good News Band, Ryan Holladay, John Hartford and the Hartford String Band, Terri Hendrix Band, Caroline Herring, Two High String Band, Larry, Jim Lauderdale, Tim O’Brien & Darrell Scott, Peter Rowan, Smokin’ Grass, South Austin Gospel Choir, Special Consensus, Still on the Hill, Yonder Mountain String Band

13TH ANNUAL

APRIL 7 – 9, 2000 STONE MOUNTAIN EVENTS CENTER

Karen Abrahams, The Blackland Prairie Boys, Bluegrass Driveby, Sarah Elizabeth Campbell, Bela Fleck & the Flecktones, Flounders Without Eyes, The Good News Band, Sara Hickman, Hillbilly Boogiemen, Floramay Holliday, Jim Hurst & Missy Raines, Shelley King, Jim Lauderdale, Leftover Salmon with John Cowan, Lonestar Bluegrass Band, Claire Lynch & The Front Porch Sting Band, Kim Miller, Moonlighters, One Riot One Ranger, Quick Draw, Willis Alan Ramsey, Peter Rowan & Tony Rice, The Karl Shiftlett & Big Country Show, Slaid Cleaves, Smokin’ Grass, South Austin Gospel Choir, South Austin Soul Sisters, Two High Sting Band, Two O’clock Courage

12TH ANNUAL

1999, AT OLD SETTLER’S PARK IN ROUND ROCK

Karen Abrahams, Leeann Atherton, Bells of Joy, Cactus Pickers, Guy Clark, Classical Grass, Slaid Cleaves, Cornerstone, John Cowan, Fred Eaglesmith, Joe Ely, Good, Bad & Bluegrass, Patty Griffin, High Standard, Jill Jones & the Lonestar Chorale, Lone Star Bluegrass Band, Moonlighters, Tim O’Brien, Danny Santos & the Sinners, South Austin Gospel Choir, Southern Union, Druha Trava, Two High String Band

Artists in Alpha order

If anyone has prior lineups, please email them us.

[easy_contact_forms fid=2]